דף הבית >> הטכנולוגיה שלנו >> המחדש Revitalizant
המחדש Revitalizantהסבר: ברגע שמנגנון מתחיל לפעול מתחילה בו גם שחיקה.
חום וחיכוך גורמים לחלקיקי מתכת להתנתק מהמשטחים והחלקים נשחקים ומתבלים.
עם הזמן השחיקה ובלאי יכולים לגרום לכשל של החלק ובסופו של דבר לכשל של המערכת כולה.
הבעיה אף קשה יותר כאשר מדובר במערכת עם חלקים רבים.
הפתרון: מהנדסי XADO למדו כיצד לייעל את אנרגיית החיכוך וכן את תופעת חלקיקי המתכת המתנתקים מהמשטח במשך הפעולה, ולנצל תנאים אלו לטובת בניית שכבה קריסטלית של קרמת (מטאלו קראמית) על המשטח עצמו.
כך שבעצם אותה אנרגיה שגורמת לשחיקה תנוצל כעת לבניה של שיכבת ציפוי מטאלו קראמי על משטחי העבודה.
וכך מגע של מתכת עם מתכת מוחלף במגע עמיד הרבה יותר של "קרמת לקרמת".
זו טכנולוגיה חדשנית אשר מאפשרת תיקון וחידוש של חלקים בתנועה בעודם במקומם ובזמן פעולתם:
טכנולוגיית הRevitalizant של XADO.
טכנולוגיית XADO הינה הטכנולוגיה היחידה בעולם אשר מוסיפה נפח ומשקל לחלקים שחוקים, ומשחזרת את צורתם הגיאומטרית וכל זאת תוך כדי פעולת המנוע.
מהות הטכנולוגיה היא גילוי תהליך ההתחדשות, אשר שינה את הגישה הסטנדרטית כלפי תיקון וגילה אפשרויות חדשות לטיפול במכונות ובמנגנוני עבודה על סוגיהם. טכנולוגיה זו ידועה כפריצת דרך משמעותית בשימוש חסכוני ובשמירת אנרגיה ומשאבים.


מה היא ההחייאה מחדש (revitalization)?
המונח "החייאה מחדש" (מהמקור הלטיני למילהvita , = חיים) פשוטו כמשמעו, "החזרה לחיים".
ההחייאה והחידוש מבוססים על תהליך פיזי כימיקלי ייחודי אשר מתרחש בתנאים מסוימים באזורי החיכוך, ובאזורי חיכוך מוגבר במנגנון.
ברגע שמנגנון מסוים מתחיל לפעול, מתחילה גם שחיקה, שלבסוף מביאה לפגיעה או כשל כלשהו.
בתנאי עומס - משטחים פעילים משתפשפים, מתחממים יתר על המידה ומתעוותים.
חלקי מתכת מתבלים וחלקיקי מתכת נעלמים מהמשטח. לאחר שאיבד משקל וצורה – החלק לא יכול להמשיך לתפקד כראוי ובעקבות כך כושל ומביא לכשל במנגנונים ואף לכשל מערכתי.
לשם כך, פותחה טכנולוגיית ה Revitalizant של XADO המציגה פורמולה אשר בין היתר מכילה חומר בונה, ובעלת מאפיינים המאפשרים ניצול פעולת החיכוך והאנרגיה העודפת במנגנון לטובת יצירת משטח חדש באזור השחוק – הציפוי על הבסיס המטאלו קראמי.
התהוות בלאי. כיצד? במקרה הספציפי הזה זו שריטה בקטע מסוים אשר נוצרה על אחד החלקים שבצירי התנועה של המשטחים.
בתמונה: משטח שאופן פעולתו חריגה.
אלו אטומים בעלי קשרים לא מפוצים ולכן הם שבריריים ובקלות יכולים להפרידם מהמכלול בו הם נמצאים.
דמיינו עץ שצומח על שפת הגיא. שבהשפעת מים ורוח, האדמה בהדרגה נחפרת תחתיו ושורשיו נחשפים. העץ כבר לא נטוע איתן באדמה ודי במשב רוח חזק בכדי לעקורו מן האדמה.
אותו תהליך אבל הרבה יותר פשוט יכול לקרות בשחיקת המשטח. האטומים נפרדים בקלות וההרס מתחיל מתפשט. יתר על כן, בהשפעת עומס היתר – כל מערך (אשכולות) האטומים יכול להינתק. והשחיקה תהיה רצינית בהרבה.

תודות לתגלית ההחייאה מחדש, שבה גילו המדענים שיש אפשרות לעצור את תהליך השחיקה ולחדש את המשטח הבלוי - התברר שאפשרי ליצור תנאים שבהם חלק צובר גודל ומשקל ומשקם את מבנהו הגיאומטרי המקורי.
בכדי להגיע לתנאים הללו יש להוסיף חומר ייחודי מסונתז הנקרא: Revitalizant - לאזורי החיכוך. בחומר ה Revitalizant נמצאים חומרי הבנייה והאטומים המיועדים למשטח העתידי וכן פעולת אנרגיה ייחודית, שמייעלת את עודפי אנרגיית החיכוך – לטובת יצירת שכבת ציפוי קריסטלית.
היכן מתחילה התחדשות? כיצד מתרחשת היווצרות/בניית המשטח?
התחדשות מתחילה במקומות שבהם בלאי קיצוני, מפני שבמקומות אלו יש מספיק אנרגיה עודפת הדרושה להתחלת תהליך חדש, ומפני שלאטומי מתכת יש את המספר הרב ביותר של קשרים חופשיים לא מפוצים.
הקשרים הללו פועלים כמו מגנט, תופסים ואוחזים בחומר הבניה – ונבנים בדיוק באזורי הבלאי.
במשך הטעינה פעילות האנרגיה מכוונת את עודפי האנרגיה למבנה חדש של שכבת קריסטל. בצורה כזו ציפוי חדש נוצר על הבסיס הישן. במספר שניות לאחר התחלת ההתחדשות – יריעה של מתכת קראמית מופיעה במקום המשופשף. האזור המודגש - אזור הפעילות החריגה, נעלם. תהליך האנרגיה מיוצב, ובניית המשטח פסקה והיווצרות הציפוי הסתיימה. לבסוף הפגם תוקן. בנוסף לכל אלו, הציפוי החדש מתחזק.
חשיבות ההתחדשות:
ציפוי נוצר על חיכוך מספר משטחים: החלק גודל במידתו לאחר שקיבל את אותן "מאיות" ו"עשיריות" שנאבדו בעבר לתוך השמן במהלך פעולת השחיקה. משמעות הדבר – תיקון.
דבר שני, לתוכן הציפוי יש תכונות ייחודיות: קשיחות מרבית, יכולת התנגדות גבוהה לחיכוך, והתנגדות משטח נמוכה. לכן, מובטח שחלק מחודש יעבוד לאורך זמן ,פי 2-4 פעמים יותר מחלק לא מחודש.
משמעות הדבר – הגנה מפני שחיקה. המסקנה ברורה: תודות לתהליך זה מתקבל חלק מחודש, שלפי מצבו מתפקד יותר טוב מחלק חדש.

כיצד ניתן לאבחן היבנות משטח?
אם נבחן את החלק בעזרת מיקרוסקופ. אפילו משטח מאוד חלק ניראה לא לגמרי חלק בהגדלה ניכרת, ודומה ל "שרשרת הרים" עם נקבוביות. לאט הבלאי משתלט על מקומות חלשים, מסיר ושוטף אטומי מתכת מהנקבים ונוצרים רווחים וחורים על המשטח. כאשר חורים אלו גדלים השיניים מתבלות מתרחשת השחיקה ובעקבותיה בלאי.
כל עוד השיניים בצורתן הטבעית של החלק קיימות, אפשר עדיין לשקם את החלק לחדשו ולתקן את הנקבים לפי גודלן המקורי של השיניים.

חומר סיכה

|

שמן מנוע

|

תוסף דלק

|

שיפורים לרכב

|

גריזים

קידום אתרים - קידום אתרים
לייבסיטי - בניית אתרים